Gliwice walczą ze smogiem. Będą dopłaty za pozbycie się "kopciucha"
Mieszkańcy Gliwic likwidujący piece tzw. kopciuchy i spełniający określone kryteria dochodowe będą mogli skorzystać z dopłat do bieżących kosztów ogrzewania lokali mieszkalnych. W mieście przyjęto właśnie Gliwicki Program Osłonowy. To kolejne narzędzie wspierające walkę ze smogiem i niską emisją.
2021-10-12, 20:58
- Ochrona powietrza i poprawa jego jakości to jeden z gliwickich priorytetów. Potrzebne są różne formy motywowania i wspierania gliwiczan zmieniających w sposób trwały przestarzałe systemy ogrzewania na systemy ekologiczne, którzy szczególnie odczują wzrost wydatków. Chcemy ulżyć mieszkańcom mogącym mieć problem z regulowaniem należności oraz dopięciem domowych budżetów - powiedział we wtorek prezydent Gliwic Adam Neumann.
Powiązany Artykuł
![kopciuch free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/86b84643-bb00-40c1-9de3-2a2b947aa9ad.jpg)
Śmierdzący problem. "Kopciuchy" wciąż powszechnie używane
Zapewnić bezpieczeństwo, mobilizować do działań
Program ma zapewniać gliwiczanom większe poczucie finansowego bezpieczeństwa i mobilizować do działania. W przypadku niektórych kotłów ujętych w regulacjach antysmogowych termin ich wyłączenia z eksploatacji wyznaczono w województwie śląskim na styczeń 2022 r. Do końca 2027 r. mają zniknąć wszystkie kopciuchy.
Czytaj także:
- "Połowiczne i niekonsekwentne". Warszawski Alarm Smogowy o realizacji obietnic wyborczych Trzaskowskiego
- Do jakiej wysokości utrzymuje się smog nad Krakowem? Zobacz wyniki nowych badań
Gliwicki Program Osłonowy ma obowiązywać także do końca 2027 r. Będzie finansowany ze środków budżetu miasta. Pomoc w regulowaniu opłat za energię cieplną może być przyznana na 6 miesięcy, ale co pół roku będzie można składać wniosek o wsparcie na kolejne 6 miesięcy.
Waloryzacja kwot bazowych
Aby otrzymać pomoc, mieszkańcy muszą spełniać odpowiednie kryteria dochodowe. W grupie potencjalnych beneficjentów Gliwickiego Programu Osłonowego są nie tylko najubożsi gliwiczanie, ale szersza grupa, o dochodach przekraczających kilkakrotnie kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej.
REKLAMA
Dla osoby mieszkającej samotnie może to być aktualnie maksymalny miesięczny dochód w wysokości 3855,50 zł netto, a w przypadku większego gospodarstwa domowego - 2640 zł netto na jedną osobę. Im większy dochód, tym niższa będzie dopłata do kosztów ogrzewania. Kwoty bazowe mogą ulegać zmianie wraz z waloryzacją kryterium dochodowego - pierwsza waloryzacja nastąpi od 1 stycznia 2022 r.
![W tym roku przypada 50. rocznica konferencji sztokholmskiej, podczas której pojawił się termin "polityka ochrony środowiska" i powstał Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Od tego czasu globalny stan środowiska naturalnego uległ też pogorszeniu. (PAP)](http://static.prsa.pl/images/1d2a1b1f-5520-49cc-b689-69345d487c43.jpg)
Program będzie realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Warunkiem przyznania pomocy będzie przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Szersza akcja informacyjna dla mieszkańców ma ruszyć po uprawomocnieniu się uchwały Rady Miejskiej.
mbl
REKLAMA